Hastalık bilgi bankası
Google+
Anasayfa » Kulak Hastalıkları »

Vertigo Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Vertigo Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Vertigo: Baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesi anlamına gelmektedir. İç kulak, göz, beyincik vücudumuzda dengeyi sağlayan organlardır. Vertigo bir hastalık değil, altta yatan bir hastalığın  belirtisidir. Ülkemizde çok sık görülür. Hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissinden, çok şiddetli, hastayı yataktan kalkamaz hale getirebilecek kadar çok geniş bir klinik görüntüsü olabilir. Göz kararması şeklinde ortaya çıkabilmektedir.Hasta sarhoşluk hissi duyabilir, sabit duramama ve bayılacakmış hissine kapılabilir.

 

Vertigo Nedenleri:

Dolaşım bozukluğu

İç kulaktaki denge sistemi

Yaralanma

Görme ile sağlanan denge

Enfeksiyon

Alerji

Kas ve iskelet sistemiyle kaynaklanan denge

Nörolojik hastalıklar

Kansızlık ve kan hastalıkları

Yüksek veya düşük tansiyon

İç kulak, görme, kas ve iskelet sistemlerinden herhangi birinin görevini yerine getirememesi durumunda  vertigo görülür

 

Vertigo Belirtileri:
En bilinen belirti baş dönmesidir. Hastayı yatağa düşürecek gözlerini açamaması, gözlerde kaymave göz kararması şeklinde olabilir. İç kulakta dengeyi sağlayan taşların serbest kalarak ani baş hareketlerinde yer değiştiriyor olması durumda baş dönmesi meydana gelir. Kulak ile ilgili hastalıklarda kulakta basınç hissi uyandırması, kulak çınlaması, bulantı, işitme kaybı, kusma, kulak akıntısı oluşur. İç kulaktaki
kristallerin yerinden oynaması sonucunca meydana gelir.Bu kristaller gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Uzun süren yolculuklar, başa darbe, sürekli geçirilmiş enfeksiyonlar bu kristallerin yerinden oynamasına sebep olur. Beyindeki sıvı fazlalığı olan hastalarda görülür. Tansiyon hastalarında tansiyonun ani değişiklikler göstermesi, Şeker hastalarında ani şeker değişimleri, Migrenle birlikte oluşan ani baş ağrısı atakları, Boyun kemiklerinde kireçlenmeler kaynaklanan baş dönmesi vertigonun en sık rastlanan belirtileridir.

 

Vertigo Teşhis Ve Tedavisi:

Kulak ve nörolojik muayene yaparak sorunun kulakta mı yoksa beyinde mi olduğu ile ilgili bilgi edinmeye çalışır.Kulaktan kaynaklanan  sorun varsa işitme testi ve iç kulakla ilgili denge testi yapar.  Nörolojik muayenede bir anormallik saptarsa sinir sisteminde olabilecek bir sorunu düşünür ve EEG, Bilgisayarlı Tomografi veya MR çekilir, doktor kalp-damar problemi düşünüyorsa EKG ve Ekokardiyografi yapılır. Tedavide ise; İlaç tedavisi, cerrahi tedavi, Vertigoyu tetikleyici faktörler ortadan kaldırılır.Baş dönmesi eğer pozisyonel baş dönmesi (BPPV) ise bunun tedavisi Epley manevrası denen ve hekiminizin  muayene masasında uygulayacağı bazı hareketlerle olmaktadır. Bu hareketler iç kulaktaki bazı partiküllerin yerine oturmasını sağlamaktadır.

Sponsor Bağlantılar