Hastalık bilgi bankası
Google+
Anasayfa » İç Hastalıkları »

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri nelerdir?

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri nelerdir?

Diyabet Şeker Hastalığı 

 

Diyabet, Ülkemizde çok görülen bir hastalık olmakla beraber pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği veya eksikliğinden kaynaklanır. Başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır ve kendisini kan şekerinin sürekli yüksek olması ile gösterir. Diğer adıyla Şeker hastalarındaki temel metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glikozun (şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normal koşullarda besinlerden elde edilen veya karaciğerdeki depolardan kana salınan glikoz pankreas tarafından salgılanan İNSÜLİN hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enerjiye dönüşür. Hücrelerin üzerinde değişik maddelerin girmesine izin verilen kapılar vardır. Bu kapılar normalde kilitlidir  ve uygun anahtar varlığında açılırlar. Diyabet, hücrelerin üzerindeki glikoz kapısının açılamaması durumudur.

 

Şeker Hastalığının Belirtileri

Çok su içme ve ağız kuruması

Çok idrara çıkma

Çok acıkma ve açlık hissi

Çok yemek yemeye rağmen zayıflama

Halsizlik

Bitkinlik

Yaraların geç iyileşmesi

Cildin kuru ve kaşıntılı olması

Ayaklarda uyuma ve karıncalaşma

Görmede bulanıklık

Vajinal kaşıntı

Yemeklerden sonra uyku gelmesi

Tatlıya düşkünlük

Bulantı, kusma

Nefes kokusu

Sık sık idrara çıkma (poliüri) hissi vardır.Çünkü kan şekeri yükseldiğinde böbrekler ememedikleri fazla şekeri atmak için çalışırlar.Genellikle kan glikozu 180 mg a ulaştığında idrarda glikoz atılmaya başlar (glikozüri). Uzun zamandır şeker hastası olanlarda bu seviye çok daha fazla yükselmeden idrarda glikoz çıkmayabilir.Hücreler yakıt maddeleri olan glikozu yeterince alamadıkları için halsizlik ve bitkinlik oluşur.Yüksek glikoz düzeyleri sinir harabiyetine sebep olarak geceleri ayak ağrıları ve kramplara sebep olabilir.

 

Şeker Hastalarının yapması gerekenler

 

Haftada 1 kez sabah akşam şekerinizi ölçün,kayıt tutun ve bu kayıtları kontrol anında doktorunuza gösterin Kilonuzu kontrol altında tutun,ideal kilonuzu koruyun Günlük düzenli yürüyüşler yapın. Öğün atlamayın,diyetisyeninizin veya doktorunuzun yemeyi önermediği hiçbir şeyi yemeyin,ısrarlara kulak asmayın. Unutmayın hayatınız değerlidir. En ufak bir dikkatsizlik hayatınıza engel olabilir. İçeriğinde fruktoz,sakkaroz veya şeker olan hiçbir ürünü satın almayın,tüketmeyin. Gerektiğinde değişiklik yapabilmek için besin gruplarını iyi öğrenin. Tatlandırıcılarla yaptığınız yiyeceklerle kendinizi ödüllendirin. Halk arasında diyabete iyi geliyor diye önerilen tatlı yiyeceklerden uzak durun. Başkalarının önerdiği ilaçları kullanmayın.

Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı

Sponsor Bağlantılar