Hastalık bilgi bankası
Google+
Anasayfa » Kadın Hastalıkları »

Miyom Nedir? Belirtileri Teşhis ve Tedavisi Nelerdir?

Miyom Nedir? Belirtileri Teşhis ve Tedavisi Nelerdir?

Miyom: Rahim dokusundan kaynaklanan, çapları genellikle 1-15cm arasında değişebilen iyi huylu tümörlerdir. Miyomlara fibroid, leyomiyom, leyomiyomata veya fibromiyom da denmektedir. Miyomlar, kadın genital organlarının en sık rastlanan tümörleridir; Rahim miyomları, doğurganlık çağındaki kadınlarda çok sık rastlanan bir problemdir.35 yaşın üzerindeki her üç kadının birinde, muayene ya da ultrasonla saptanabilecek büyüklükte miyomlar mevcuttur.  Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen, miyomların büyümesine yol açar. Bu nedenle miyomlar genellikle üreme çağında ve hamilelikte yaklaşık 2-3 kat büyürler, menopoz da ise eğer hasta hormon ilacı kullanmıyorsa genellikle küçülürler. Miyomlar aynı aileden anne ve kız kardeş de bulunuyorsa diğer bayanların da miyom bulunma olasılığı yüksektir.

 

Miyom Belirtileri:

Miyomlar sıklıkla belirti vermezler ve başka bir nedenle yapılan jinekolojik değerlendirmede tesadüfen saptanırlar. Ama miyomun büyüklüğüne göre farklı belirtileri ortaya çıkar. Rahmin iç tabakasında oluşan küçük bir miyom düzensiz adet kanamalarına sebep olurken, rahmin dışında oluşan büyük bir miyom hiç bir belirti vermez.En fazla görülen belirtileri

Adet kanamalarının fazla olması ve buna bağlı kansızlık

Karın ağrısı ve dolgunluk hissi

Sırt ve bacak ağrısı

Kasıklarda ağrı

Cinsel ilişki ile ağrı oluşması

Sık idrara çıkma (miyomların idrar torbasına bası yapması sonucu)

Kabızlık ve gaz (miyomların kalın bağırsağa  bası yapması sonucu)en sık görünen belirtileridir.

 

Miyom Teşhis ve Tedavisi:

Miyomların çoğu, kadın doğum ve radyoloji uzmanları tarafından rahim ultrasonografisi ve jinekolojik muayene sırasında saptanırlar.

Miyomun her zaman ameliyatla alınması gerekmez. Ur çevresindeki dokulara zarar vermiyorsa , fazla büyük değilse, kanamalar az ise ameliyatla alınması gerekmez.

Miyom da en önemli etken çocuk isteğinin devam edip etmediğidir. Çocuk isteği yok ise  çok sayıda miyomu olan kadınlarda  önerilen tedavi şekli rahimin tümüyle alınmasıdır.

Çocuk isteğinin devam etmesi durumunda ise rahim yerinde bırakılır ve ameliyat ile miyomların alınması yoluna gidilir. Ve böylelikle rahim alınmadığı için doktorun önerdiği zaman bitiminde hamile kalınabilir.

Ameliyatsız ses dalğalarıyla yapılan tedavide ise; Hasta MR cihazının pencere bulunan kısmına yüz üstü yatırılarak doktor MR eşliğinde eş zamanlı nişan alarak ses dalgaları gönderir.Ses dalgaları belli bir noktaya odaklaşarak 50 ile 70 arasında bir ısı oluşturarak oradaki hücrelerin ölmesine neden olur. Ve bu tedavi miyomlar küçülür bu tedavi şeklini kullananlardan % 99 olumlu sonuçlar alınmıştır.

 

 

Sponsor Bağlantılar