Hastalık bilgi bankası
Google+
Anasayfa » İç Hastalıkları »

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Çölyak Hastalığı: İnce bağırsağın, GLUTEN adı verilen  proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji ve hassasiyeti sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Gluten buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunur. Çölyak hastalığı ömür boyu devam eden tek gıda alerjisi olan, çoğunlukla genetik olarak ortaya çıkan ve tedavi edilmediği dikkatli özenli gösterilmediği takdirde  hayatı çekilmez hale getirebilen bir hastalıktır. Çölyak hastalığı olan kişiler gluten içeren gıdalarla beslendikleri takdirde ince bağırsaklarda oluşan immunolojik reaksiyonlar sonucu hücrelerde iltihap ve hasar meydana getirir. Oluşan bu hasar sonucunda besin maddelerinin sindirimi ve emilimi bozulacağından dolayı ishal ve vücutta bazı maddelerin eksikliği ortaya çıkabilir. İshal, karın ağrısı ve şişkinlikle beraber ortaya çıkmaktadır.

 

Çölyak Hastalığının Belirtileri:

 

Karında şişkinlik,

Bulunulan yaşa göre kilo azlığı,

Kansızlık,

Kas zayıflığı,

Büyük tuvalet ihtiyacının çoğalması,

İştahsızlık,

Kusma,

Gelişme geriliği,

Ağızda oluşan Aftlar

Gaz şikayetlerinin artması,

Eklem ve kemik ağrıları,

Ciltte kaşıntı ve döküntüler,

Sinirlilik,

Kısırlık,

Kemik erimesi,

Saç dökülmesi,

 

Çölyak Hastalığının Teşhis ve Tedavisi:

 

Teşhisde: Çölyak hastalığına Dahiliye ve  Gastroenteroloji uzmanı bakar. Gastroenteroloji uzmanına  muayene kan testleri ve  ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır.

 

Tedavide ise; Çölyak hastalığının kesin tedavisi yoktur. İlaçla vs ile tedavi edilemez. Çölyak hastalığını engellemek için Glutensiz gıdalar tercih edilmelidir. Gluten içeren tahıl ürünleri (buğday, yulaf , arpa ve çavdar) kullanılarak yapılan gıda maddelerinin kesinlikle yenmemesi gerekir. Pirinç, mısır, patates ve soya unundan yapılmış ürünler yenilebilir. Meyve, sebze, yumurta ve et ürünlerinin yenmesinde hiçbir  sakınca yoktur. Glutensiz sıkı bir diyet tedavide önemli bir etkendir.   Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Çok az miktarda alınan gluten bağırsaklardaki tahribatın tekrarlamasına neden olur. Bunun i.in Glutenden uzak durmalıyız.

 

Çölyak Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Besinler:

 

Çölyak Hastaları için yenilebilir gıdalar, dikkat edilmesi gereken gıdalar ve yenilmemesi gereken gıdalar aşağıda bulunmaktadır.

 

DOĞAL OLARAK GLUTENSİZ GIDALAR GLUTENSİZ ALTERNATİFLER KONTROL EDİLMESİ GEREKEN GIDALAR SAKINILMASI GEREKEN GIDALAR
Pirinç, mısır (bunlardan yapılan unlar) Glutensiz ekmek, un, makarna Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve bunlardan yapılan unlar
Pirinç ve mısırdan yapılmış kahvaltılık gevrekler, makarna, kraker Glutensiz bisküvi ve krakerler Buğday, çavdar, arpa ve yulaftan yapılmış ekmek, kek, bisküvi ve kahvaltılık gevrekler, makarna ve irmik
Patates Hazır patates püresi, patatesli gofretler
Et ve kümes hayvanları Köfteler, burgerler, işlenmiş etler Etli börekler, sosis
Balık Soslu balık Balık köfteleri, una veya galeta ununa bulanmış balık
Yumurta Yumurtalı köfteler
Süt, yoğurt ve peynir İşlenmiş peynir Müslili yoğurt
Sebzeler
Meyve Meyveli pie dolguları
Fındık-fıstık Kuru kavrulmuş /kaplı fındık fıstıklar
Margarin, yağ, tereyağı İçyağı
Hazır yemekler, işlenmiş gıdalar
İlaçlar
Şarap, alkollü içkiler, elma şarabı Bira, lager, stout
Çay, kahve, meyve suları Bitkisel çaylar, gazlı içecekler, milk shakler Mayalı sütlü içecekler, arpa
Sponsor Bağlantılar