Hastalık bilgi bankası
Google+
Anasayfa » Akciğer Hastalıkları »

Astım Nedir?Belirtileri,Tedavisi Nelerdir?

Astım Nedir?Belirtileri,Tedavisi Nelerdir?

Astım : Akciğerlerde oluşan kronik bir hastalık olmakla beraber daralma ve iltihaplanma yoluyla ortaya çıkan çeşitli uyarıcılar nedeniyle  bronşların kasılarak daralması, balgam ve sümük gibi yapışkan maddelerin  hava yollarını tıkaması ve aşırı duyarlılık sonucu “solunum güçlüğü”ne sebep olan bir solunum yolu hastalığıdır. Soğuk hava, sigara dumanı ve kirli hava, nem, toz böcekleri,ev küfü,mikrobik hastalıklar, aşırı yorgunluk; stres, ağaç ve çiçek polenleri, hayvan tüyleri,  gibi yapıcı maddeler ve psikolojik bozukluklar astımı   artırmakta ve astım ataklarını tetiklemektedir.

 

Astım Belirtileri:

Hırıltılı solunum,

Nefes alıp verirken hışırtı,

Öksürük

Balgam

Nefes darlığı,

Göğüs darlığı,

Morarma,

 

Astım Teşhis ve Tedavisi:

Teşhis de göğüs hastalıkları uzmanına görünmeniz yeterli olacaktır. Şikayetlerinizi dinleyip solunum testi ister. Zor bir yöntem değildir. Makineye takılı bir boruya benzer bir karton ile önce derin nefes alıp sonra sonuna kadar o nefesi vererek solunum testiniz ölçülür. Akciğer röntgeni ister. Alerjiye bağlı astım olduğunda ise kan testi, deri testi yapılır.

Tedavide ise amaç hava yollarındaki daralmanın giderilmesi, hastanın rahat nefes alıp vermesi sağlanmalıdır. Astık ataklarını azaltmak için açıcılar olarak adlandırılan doktorunuz önerdiği solunum yoluyla kullanılan burun yoluyla çekilenlerdir.

 

Astım Olan Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler:

Ev tozu böcekleri genellikle halılarda yaşayan küçük böceklerdir. Nemli, sıcak ortamlarda yaşayarak insanların deri döküntüleri ile beslenirler. Bu böceklerin dışkıları eşyalara yayılarak havaya karışır astımlı kişide allerjen etkisi yapar. Bunun için bulunulan ortam sık sık havalandırılmalı, tüylü oyuncaklar ortadan kaldırılmalı, yatak odasında halı kullanılmamalıdır.

Evde hayvan beslenmemelidir. Allerjenler hayvanların salyalarında ve idrarlarında bulunur buda eşyalara bulaşır havaya karışır. Astımı tetikler.

Sigara içilen ortamdan uzaklaştırılmalıdır. En önemli tetikleyicidir.

Enfeksiyon geçiren bir hastanın yanında bulunmamalıdır. Hastalığın geçme olanağı yüksek olduğu için kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

Meslek gereği tozlu ortamlarda işin astımı tetikleyici özelliğinden dolayı bu maddelerden kaynaklanması sebebiyle uzak durulmalı.

Bazı ilaçlar astım ataklarını tetikler. Bu nedenle doktorunuzun önermediği ilaçları ve başkasının ilaçlarını kullanmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sponsor Bağlantılar